استاد ,قرآنی ,قرآن ,حیدری ,کشور ,دانشگاه ,استاد حیدری ,دانشگاه الازهر ,ترجمه قرآن

عبدالکبیرحیدری فرزند الحاج غلام حیدر در سال ۱۳٦٣ ه.ش در منطقه وزیرآباد شهر کابل در یک فامیل متدین، به پهنه‌ی هستی پا نهاد. ایشان نسبت به شوق و علاقه وافر که به قرائت کلام‌الله مجید، مخصوصاً به صوت ملکوتی استاد مرحوم عبدالباسط داشت، در همان سنین نوجوانی به زیبایی تمام با سبک ایشان تلاوت می‌نمود. بعد از گذراندن سنین طفولیت علوم متداول قرآن را نزد اساتید همان وقت فراگرفت. 
در سال ۱۳۷۵ در مسابقه قرآنی که در اسلام ‌آباد پاکستان برگزار گردیده بود، شرکت ورزیده و مقام اول آن دوره از مسابقات را کسب نمودند؛ بعد از مدتی بورسیه تحصیلی دانشگاه الازهر مصر توسط سفیر آن کشور برای استاد اهداء گردید. بناءً استاد حیدری در سال ۱۳۸۰ عازم کشور مصر گردید. بعد از اتمام دروس مکتب، به حفظ قرآن پرداخته که در مدت دو سال کُل قرآن کریم را حفظ نموده وارد دانشگاه الازهر گردید. بالاخره از بخش علوم قرآنی به‌ویژه اختلاف قرائات هفتگانه و ده‌گانه شهادت‌نامه عالیه را اخذ نمودند. موصوف در مدت تحصیل در کشور مصر مورد تأیید اکثریت اساتید معروف مصرقرار گرفت استادعبدالکبیرحیدری بعد از اکمال تحصیل به کشورهای مختلف چون: ترکیه، پاکستان، ایران، عراق، آلمان، هالند، فنلاند، فرانسه، آفریقای جنوبی، لبنان، امریکا، عربستان سعودی، امارات؛ سفر نموده که الحمدالله تا الآن سه نفر با شنيدن تلاوت استاد حیدری به دین مبین اسلام مشرف شده‌اند. و پنج بار در سطح جهان مقام اول را از آن خود كرده است.
استاد حیدری یکی از افتخار آفرینان قرآنی کشور ما، در دوره معاصر می باشد که بارها نام افغانستان را در سطح بین الملل با افتخار بلند نموده است. و مردم افغانستان  را به دستاوردهایی معنوی شان روحيه مضاعف بخشيده اند.
یکی از افتخارات ایشان ثبت سی جزء کلام‌الله مجید در مصر به روش ترتیل با تائید رئیس عموم قاریان جهان اسلام پروفیسور شیخ عیسی المعصراوی و دانشگاه الازهر می باشد. همچنان در این اواخر به ترجمه قرآن به زبان‌های دری، پشتو و انگلیسی مبادرت ورزیده که ترجمه قرآن به زبان دری  توسط استاد عبدالرحیم دانش و انگلیسی آن توسط داكتر عبدالرحمن از كشور كانادا  تکمیل گرديده كه در تاريخ كشور بينظير بوده و در ماه مبارك رمضان وسائر ايام از صداي ملكوتي ايشان، مسلمانان سراسر جهان  از طريق رسانه های همگانی بهرمند شده اند.

qarik

ترجمه پشتو هم، عنقریب در خدمت جامعه اسلامی افغانستان قرار خواهد گرفت. 
بيش از دوهزار دانش آموز أعم از خواهران وبرادران در مركز ايشان مشغول آموختن علوم قرائت قرانكريم هستند. شیخ عبدالکبیر حیدری برنامه های زیادی را در کارنامه های آینده قرآنی اش دارد که اگر توفیق حق رفیق شد جامعه قرآن دوست ما شاهد خواهم بود. اما آنچه که فعلا در نظر است قرار است به کمک خیرین و تجار ملی یک مرکز بزرگ قرآنی مجهز با امکانات روز و با اساتید مجرب و ورزیده را تاسیس نماید تا علوم عالیه و انسان ساز قرآنکریم مطابق معیارهای پذیرفته شده دانشگاه های معتبر دنیا، تدریس صورت گیرد. استاد حیدری به زبانهای فارسی، پشتو، عربی و تا حدودی انگلیسی تکلم می نمایند.

نوشته شده توسط سید محمدکبیرحیدری مسؤول بخش فرهنگي مجمع قرآنی اهل البیت النبوه«ع»

منبع اصلی مطلب : پاتوق سخن
برچسب ها : استاد ,قرآنی ,قرآن ,حیدری ,کشور ,دانشگاه ,استاد حیدری ,دانشگاه الازهر ,ترجمه قرآن
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

درسایت : زندگینامه استاد الحاج شیخ عبدالکبیرحیدری قاری معروف و بین المللی افغانستان